Aké zvoliť oblečenie a obuv na zimnú turistiku

Slovensko

Každý relaxuje po svojom – niekto s rodinou, iný s priateľmi a mnohí si najlepšie oddýchnu vtedy, keď sú sami. Niekto vo voľnom čase uprednostňuje čítanie, druhý počúvanie hudby, ďalší sleduje filmy alebo športuje. Dopriať si čas len pre seba je dôležité.  

Dopriať si čas len pre seba a tráviť ho plnohodnotne, pri príjemných záľubách a koníčkoch, je veľmi dôležité. No pravidelné prechádzky v prírode by mali byť bežnou súčasťou života všetkých. Ak sa však v zimnom období vyberiete na túru do horského prostredia, nepodceňte kvalitné oblečenie, aby vaše turistické zážitky nenarušil chlad. Na horách je počasie nevyspytateľné, preto vlhkému, veternému či mrazivému počasiu vhodne prispôsobte svoje oblečenie aj obuv.

Turistické športové odevy       

Zimné turistické odevy majú byť ľahko vrstviteľné – priedušné, vodovzdorné a vetru odolné. Skvelým tipom je značka Dynafit, ktorá ponúka nielen spodnú bielizeň, tričká, mikiny a vesty, ale aj športové nohavice či teplé ponožky. Zimné turistické bundy a nohavice do horského prostredia je dobré voliť kvalitné – zateplené, z nepremokavých materiálov. Na zvrškoch má byť vodovzdorná nielen látka, ale aj manžety a švíky. Komfort vetrovky zvyšuje aj kvalita gumičiek okolo zápästí a kvalita spodného lemu.

Tiež zipsy, kapucňa a počet vreciek. Pri výbere zimnej turistickej bundy je dobré myslieť aj na to, aby bola kompatibilná s batohom alebo s vakom. Batoh alebo vak turistu má byť primerane veľký, z čo najľahšieho materiálu. Dobrú službu poskytne najmä ruksak s nastaviteľnými ramennými popruhmi a s popruhom cez prsia. Dobré je, ak je opatrený aj viacerými praktickými vreckami.   

Zimná turistická obuv

Zimná turistická obuv má byť vyrobená z kvalitných materiálov, má mať anatomicky tvarovanú stielku a hrubú, pružnú, no nešmykľavú podrážku. Všetky tieto kritériá spĺňa Salomon obuv, ktorá je nielen nepremokavá, ale aj maximálne vzdušná. Úžasné pohodlie nohám poskytuje tiež Salewa dámska obuv a pánska obuv. Pri kúpe však vždy dbajte na správny tvar a veľkosť – na presnú dĺžku a šírku turistických topánok. Nevhodná obuv môže totiž spôsobiť nielen odreniny, ale aj rôzne deformity nôh, poškodenie kostry chodidla a chybné držanie tela.

Pocit ľahkosti pri chôdzi navodia tiež vhodné športové vložky. Gélové či penové vložky chránia nielen nohy a šľapy turistu, ale aj jeho chrbticu. A navyše, majú aj priaznivý vplyv na klenbu nôh. No turistickú obuv vždy vymeňte za novú, ak javí známky mechanického poškodenia. Keď je popraskaný povrch alebo keď je opotrebované vnútro topánok. 

foto: dreamstime.com                                   


Lokalita Slovensko