Aké zásady by ste mali dodržať pri pohybe v území s výskytom medveďov

Slovensko

Medvede majú v hlavách mnohých ľudí vytvorený obraz krvilačných beštií, ktoré chodia po lese a napadnú všetko čo sa pohne. Medvede sú však v princípe mierumilovné zvieratá, ktoré v krajnom prípade dokážu aj ublížiť. Preto pred nimi treba mať rešpekt, nie však prílišný strach. Dodržaním preventívnych zásad znížite šancu blízkeho stretnutia.

Aké zásady by ste mali dodržať pri pohybe v území s výskytom medveďov

Medvede majú v hlavách mnohých ľudí vytvorený obraz krvilačných beštií, ktoré chodia po lese a napadnú všetko čo sa pohne. Medvede sú však v princípe mierumilovné zvieratá, ktoré v krajnom prípade dokážu aj ublížiť. Preto pred nimi treba mať rešpekt, nie však prílišný strach.

Medveď hnedý (Ursus arctos), jediný druh medveďa žijúci na Slovensku, nevníma človeka ako korisť. Nesnaží sa ho loviť ani na neho aktívne útočiť. Prípady napadnutí, ktorých býva u nás okolo 10 za rok, majú charakter obranných útokov. Medveď sa cíti byť ohrozený príliš blízkou prítomnosťou človeka a vtedy zaútočí.

Výskyt medveďov
Medveď je plaché zviera, ktoré sa snaží človeku vyhnúť.

Práve na tomto poznatku sú založené odporúčania na vhodné správanie sa v územiach kde medveď žije, vďaka ktorým sa znižujú šance na útok medveďa.

1. Všímajte si svoje okolie

Veľká väčšina stretnutí človeka s medveďom prebieha bez toho aby sa k sebe priblížili na krátku vzdialenosť. Človek často dokonca ani nevie, že medveď je v jeho okolí. Medveď má výborne vyvinutý najmä čuch a ľudí, ktorým sa snaží vyhnúť, zacíti na dlhú vzdialenosť. Niekedy sa však môže stať, že v hustom poraste, počas veterného počasia alebo za iných okolností vás medveď nezacíti dostatočne skoro. Preto by ste aj vy mali byť pozorní a všímať si svoje okolie.

Výskyt medveďov
Ak prechádzate cez husté porasty počas veterného počasia, nemusí vás medveď počuť dostatočne skoro.

2. Spoznajte život medveďov

Medvede, rovnako ako iné zvieratá, majú svoje návyky a ich život sa prispôsobuje ročnému obdobiu a dennej dobe. Pochopením života medveďov budete lepšie vedieť predvídať, kde by sa mohol v krajine medveď vyskytovať. Medvede sú najčastejšie na miestach, kde nájdu potravu (čerstvá jarná tráva, lesné plody – čučoriedky, brusince, maliny, semená stromov – bukvice, žalude). V blízkosti obcí to môže byť nezabezpečený odpad, krmoviská alebo polia s kukuricou. Ďalej medvede vyhľadávajú miesta kde môžu v kľude odpočívať (husté porasty a mladiny).

3. Opatrnosť zvýšte skoro ráno a neskoro večer

Práve v tom čase sú medvede najaktívnejšie – lovia alebo zbierajú potravu, pričom často prejdú aj dlhé vzdialenosti. Ráno a večer je preto väčšia šanca, že stretnete medveďa ako napríklad na obed.

Výskyt medveďov
Medvede sú aktívne hlavne ráno a večer.

4. Včas na seba upozornite

Cieľom návštevy lesa by namalo byť robenie hluku – príjemná rekreácia sa pre vás aj okolie, môže zmeniť na nepríjemný zážitok. Vhodná miera hlukov a zvukov ako rozhovor v skupine (ak ste sami, môžete si spievať), ťukanie turistických palíc, tlieskanie, pískanie alebo zvuk ktorý vydáva rolnička na medvede upozorní medveďa na vašu prítomnosť. Bude tak mať dosť času sa vám vyhnúť.

5. Nikdy neprekvapte medveďa

Ak zbadáte medveďa, ktorý o vás nevie, pomaly vycúvajte z oblasti. Ak sa medveď približuje, vydajte zvuk aby ste ho upozornili na svoju prítomnosť. Priebežne pozorujte medveďa, aby sa nedostali na príliš krátku vzdialenosť. Nikdy sa nepribližujte k medveďovi, ktorý o vás nevie. Ak ho prekvapíte, medveď sa bude cítiť ohrozený a jeho prirodzenou reakciou bude útok.

V prípade útoku najviac pomôže sprej na medvede

Ak dodržíte všetky zásady, znížite šance na blízke stretnutie s medveďom aj pravdepodobnosť útoku. Nie je to však 100% garancia. Ak sa často pohybujete v oblastiach s výskytom medveďov, odporúčame so sebou nosiť sprej na medvede. Podľa vedeckých štúdií aj osobných skúseností ľudí na Slovensku je sprej efektívnejší ako iné metódy obrany, vrátane strelnej zbrane. Po zásahu zbraňou dokáže medveď vo veľa prípadoch pokračovať v útoku. Na chemikálie v spreji reaguje tak intenzívne, že prestane útočiť takmer okamžite.


Lokalita Slovensko