Vyberáme cyklistické dresy na letnú sezónu 2024

Slovensko

Ponuka cyklistických dresov je každým rokom väčšia a väčšia. Ako sa vyznať v takom množstve rôznych druhov, značiek, materiálov, či strihov? Aj pánske a dámske cyklo dresy majú svoje špecifiká a ak sa budete podľa nich riadiť, neodradí vás ani jazda na bicykli v horúcom počasí.

Ponuka cyklistických dresov je každým rokom väčšia a väčšia. Ako sa vyznať v takom množstve rôznych druhov, značiek, materiálov, či strihov? Aj pánske a dámske cyklo dresy majú svoje špecifiká a ak sa budete podľa nich riadiť, neodradí vás ani jazda na bicykli v horúcom počasí.

Dbajte na materiál a funkčnosť

Jednou z najdôležitejších faktorov pri výbere letného cyklistického dresu je materiál a funkčnosť. Kvalitný dres by mal rýchlo schnúť a odvádzať pot od pokožky. Vyberať môžete zo syntetických alebo prírodných materiálov.

Najčastejšie sa však stretnete s kombináciou viacerých materiálov v rôznom pomere. Veľmi obľúbený je polyester, ktorý je cenovo dostupnejší, veľmi rýchlo schne, no má slabšiu schopnosť vsakovať pot. Ak hľadáte niečo maximálne komfortné, skvelo voľbou je kombinácia polyesteru a vlny.

V čom spočíva čaro merino vlny?

Áno, správne čítate – v jednom článku hovoríme o horúcom počasí a vlne. Merino vlna má totiž skvelé termoregulačné schopnosti, čiže vie regulovať telesnú teplotu, vďaka čomu vie chrániť telo v lete pred prehriatím.

Perfektne odvádza pot a vlhkosť pomocou odparovania priamo od pokožky, čím vytvára pocit ochladenia. Je mimoriadne priedušná, vďaka čomu sa dres na vás nenalepí. Merino vlákno má prirodzené antibakteriálne schopnosti a je odolné voči zápachu. A to sa v horúcom počasí rozhodne hodí.

Ak ste sa rozhodli dať vlne šancu aj v lete, tak máme pre vás rovno jeden tip – letný cyklistický dres Essenza od talianskej značky Castelli, ktorý má príjemné materiálové zloženie – polyester 53 % a vlna 47 %.

Zamerajte sa aj na strih letného cyklodresu

Správne zvolený strih je alfou a omegou maximálneho komfortu počas jazdy. V prípade cestnej cyklistiky by mal dres čo najviac priľnúť k telu, aby mal čo najlepšie aerodynamické vlastnosti.

Tie najkvalitnejšie cyklistické dresy bývajú vyrobené z viacerých panelov rôznych materiálov. Cyklistické dresy od talianskej značky ALÉ Cycling používajú technológiu strihu Body Mapping, ktorá kombinuje vybrané látky na jednotlivých častiach tak, aby bola zaistená správna priedušnosť a funkčné vlastnosti. Samozrejmosťou je ochrana UPF50 pred slnečným žiarením.

Do veľmi horúceho počasia, prípadne ak potrebujete zjemniť typické cyklistické opálenie, môžete zvoliť aj letný cyklistický dres bez rukávov. Jedným z najpredávanejších modelov je Castelli Entrata, ktorý sa pýši už jeho 6. generáciou.

Ak jazdíte skôr MTB alebo gravel, dres by mal byť voľnejšieho strihu, ale stále by mal mať potrebné funkčné vlastnosti. Kolekcia Unlimited od Castelli je určená pre všetkých MTB a gravel nadšencov a spĺňa požiadavky aj tých najnáročnejších cyklistov. Nájdete v nej extra ľahkú zmes rôznych materiálov ideálnych do horúceho počasia, ochranu pred slnečným žiarením a aj extra vrecká so zipsom na uschovanie cenných vecí.

Na záver: Nezabúdajte na vrstvenie aj počas leta

Vrstvenie cyklistického oblečenia je dôležité aj počas horúcich letných dní. Ako prvú vrstvu môžete použiť ľahkú spodnú bielizeň napríklad od Castelli z rady Core Mesh a na ňu si obliecť ľahký letný cyklo dres. Táto extra vrstva sa postará, aby ste boli vždy v suchu. Vďaka sieťovinovej konštrukcii izolačný, vzdušný priestor a zároveň excelentne odvádza pot.


Lokalita Slovensko