Prielom a splav Dunajca

Pieniny

Splav Dunajca na tradičných drevených pltiach sľubuje nezabudnuteľný zážitok. Prielom Dunajca môžete zdolať rôznymi spôsobmi. Preskúmajte Pieniny z plte, alebo na bicykli. Ak sa rozhodnete pre splav Dunajca, odporučíme v článku požičovne lodí, raftov, alebo bicyklov. Obľúbený je predovšetkým splav na tradičných drevených pltiach.

Zaujímavosti

Prírodná rezervácia Prielom Dunajca je svojou faunou a flórou označovaná za jednu z najkrajších v celej Európe. V samom závere Prielomu pod Osobitou skalou, vyviera krasový prameň Storočná voda, ktorý nezamrzne ani v zime. Povráva sa, že kto sa z neho napije, dožije sa aspoň sto rokov. Vody Dunajca patria medzi najčistejšie v celej strednej Európe.

Prielom Dunajca
Prielom Dunajca

Rafting a splav Dunajca

Pokiaľ sa celý úsek rozhodnete zdolať na plti, trvá to približne 90 až 120 minút a celkovo prejdete po vode na drevenej plti 10 km. Splavuje sa trasa z obce Červený Kláštor cez Prielomom Dunajca, až po štátnu hranicu pri obci Lesnica.

Pešo cez Prielom Dunajca

Popri Dunajci vedie náučný chodník, ktorý má 10 informačných tabúľ a bohatú informačnú hodnotu o faune a flóre v NP Pieniny. Túra po vlastných trvá cez prielom Dunajca do 2 hod. Chodník je bezbariérový a dá sa prejsť aj s kočíkom, alebo vozíkom.

Prielom Dunajca

Na bicykli popri Dunajci

Cez Prielom Dunajca vedie aj naozaj prekrásna cyklotrasa, ktorá je vhodná pre horské a trekingové bicykle. Celú trasu (Červený Kláštor – Lesnica, štátna hranica) prejdete asi za 1 hod.

Kde požičať raft, bicykel?

Požičať si tu môžete bicykel, raft, alebo rezervovať plť, prípadne sa dobre najesť. Odporúčame napríklad týchto prevádzkovateľov:
Pltníctvo Červený Kláštor – Dunajec
Rafting Dunajec
Rafting Pieniny

Ako sem dostať?

Prielom Dunajca sa nachádza v Národnom parku Pieniny, pri kúpeľnej obci Červený Kláštor. Ten je vzdialený zo Starej Ľubovne približne 40 km. Náučný chodník Prielom Dunajca začína v Červenom Kláštore presne tu.

Parkovanie

V lokalite Červený Kláštor, hneď pri Dunajci a neďaleko autocampingu sa nachádzajú tieto dve parkoviská. Počas hlavnej letnej sezóny sú spoplatnené.

Kam v okolí?

Určite navštívte Múzeum Červený Kláštor, Vysoké Skalky, Hrad a skanzen Stará Ľubovňa, Beliansku jaskňu, alebo kráter v kúpeľoch Vyšné Ružbachy. V Bachledovej doline Rozhľadňu Bachledka, alebo Chodník korunami stromov.


Dĺžka:
9 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
115 m
Klesanie:
130 m
Lokalita Pieniny
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Červený Kláštor - Prielom Dunajca, štátna hranica
Turistická značka červená
Trasa Červený Kláštor - Prielom Dunajca, štátna hranica
Občerstvenie Chata Pieniny Hotel