Prielom a splav Dunajca

Pieniny

Splav Dunajca sľubuje nezabudnuteľný zážitok. Prielom Dunajca môžete zdolať rôznymi spôsobmi. Preskúmajte Pieniny z plte, alebo na bicykli. Ak sa rozhodnete pre splav Dunajca, odporučíme aj požičovne lodí, raftov, alebo bicyklov. Obľúbený je splav na tradičných drevených pltiach.

Zaujímavosti

Prírodná rezervácia Prielom Dunajca je svojou faunou a flórou označovaná za jednu z najkrajších v celej Európe. V samom závere Prielomu Dunajca pod Osobitou skalou, vyviera krasový prameň Storočná voda, ktorý nezamrzne ani v zime. Povráva sa, že kto sa z neho napije, dožije sa aspoň sto rokov. Vody Dunajca patria medzi najčistejšie v celej strednej Európe.

Prielom Dunajca
Prielom Dunajca

Rafting a splav Dunajca

Pokiaľ sa celý úsek rozhodnete zdolať na plti, trvá to približne 90 až 120 minút a celkovo prejdete na drevenej plti 10 km. Splavuje sa trasa z obce Červený Kláštor cez Prielomom Dunajca, až po štátnu hranicu pri obci Lesnica.

Pešo cez prielom Dunajca

Popri Dunajci vedie náučný chodník, ktorý má 10 informačných tabúľ a bohatú informačnú hodnotu o faune a flóre v NP Pieniny. Túra po vlastných trvá cez prielom Dunajca do 2 hod. Chodník je bezbariérový a dá sa prejsť aj s kočíkom, alebo vozíkom.

Prielom Dunajca
Prielom Dunajca

Na bicykli popri Dunajci

Cez Prielom Dunajca vedie aj naozaj krásna cyklotrasa, ktorá je vhodná pre horské a trekingové bicykle. Celú trasu (Červený Kláštor – Lesnica, štátna hranica) prejdete asi za 1 hod.

Kde požičať raft, bicykel?

Požičať si tu môžete bicykel, raft, alebo rezervovať plť, prípadne sa dobre najesť. Odporúčame napríklad týchto prevádzkovateľov:
Pltníctvo Červený Kláštor – Dunajec
Rafting Dunajec
Rafting Pieniny

Ako sem dostať?

Prielom Dunajca sa nachádza v Národnom parku Pieniny, pri kúpeľnej obci Červený Kláštor. Ten je vzdialený zo Starej Ľubovne približne 40 km.

Parkovanie

V lokalite Červený Kláštor, hneď pri Dunajci a neďaleko autocampingu sa nachádzajú tieto dve parkoviská. Počas hlavnej letnej sezóny sú spoplatnené.

Kam v okolí?

Určite navštívte Múzeum Červený Kláštor, Vysoké Skalky, Hrad a skanzen Stará Ľubovňa, Beliansku jaskňu, alebo kráter v kúpeľoch Vyšné Ružbachy.

Dĺžka:18 km Čas:3 hod Stúpanie:433 m Klesanie:433 m Lokalita: Pieniny Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Červený Kláštor - Prielom Dunajca, štátna hranica a späť
Turistická
značka:
červená
Trasa: Červený Kláštor - Prielom Dunajca, štátna hranica a späť Občerstvenie: Chata Pieniny Hotel

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava