Polom

Malá Fatra

Polom (1010 m n.m.) je legendárny kopec nie len pre žilinských bikerov. Na vrchole sa nachádza pamätník československého armádneho zboru. Ako sa dostať na Polom? Prídete sem z obce Stráňavy.

V apríli v roku 1945 tu počas 2. svetovej vojny prebiehali ťažké boje medzi Nemcami a príslušníkmi 1. československého armádneho zboru. Vrchol sa podarilo oslobodiť. Súsošie predstavuje ženu, ktorá bráni matky s deťmi.

V súčasnosti tu prebieha povrchová ťažba vápenca, ktorý sa pásovým dopravníkom dopravuje do vápenky vo Varíne.

Z vrcholu sa vám naskytne impozantný výhľad na Žilinu a široké okolie. Je dobre viditeľný aj časť hrebeňa Malej Fatry. Dovidíme na Hrad Strečno, Starhrad, Rozhľadňu Špicák. Dokonca v diaľke pod vrchom Suchý (1468 m n.m.) aj Chatu pod Suchým.

Pod pamätníkom, v Sedle Javorina, sa nachádza drevený prístrešok s posedením a verejným ohniskom. Na trase zeleného chodníka nájdete aj výdatnú studničku. Vyviera necelý 1 km od Sedla Javorina.

Polom
foto: Turisticky.sk

Ako sa dostať na Polom ?

Asfaltová cesta až na vrchol vedie z obce Stráňavy. Naviguje vás zelená turistická značka. Cyklotrasa je vhodná pre horské a trekingové bicykle.

Pôjdete po trase Stráňavy – Stráňavy, horáreň – Sedlo Javorina – Polom (prevýšenie 584 m) – zelená turistická značka

Zo Strečna po lesnej ceste vedie cyklotrasa Strečno, pod hradom – Sedlo Rakytie – Sedlo Javorina – Polom (prevýšenie 647 m) – zelená cykloznačka

Turisticky je veľmi atraktívny chodník okolo Hradu Strečno. Pôjdete po trase Strečno, pod Hradom – Rozhľadňa Špicák – Sedlo pod Kojšovou – Sedlo Javorina – Polom (čas výstupu 2:30 hod., prevýšenie 685 m) – najprv žltá a potom modrá značka

Polom
foto: Turisticky.sk

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko v obci Stráňavy pred rampou, v lokalite Stráňavy, horáreň. V Strečne na verejnom záchytnom parkovisku pod Hradom Strečno. Najbližšia autobusová zastávka Stráňavy, Pod Polom. V obci Strečno zastávka Strečno, pri lávke. Najbližšia železničná zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka.

Rozhľadňa Špicák
Rozhľadňa Špicák – foto: Turisticky.sk

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Špicák, Hrad Strečno, Starý hrad z Nezbudskej Lúčky. Túra z Polomu môže pokračovať po červenej cez Saračníky a Sedlo Okopy na Minčol.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Stráňavy, horáreň – Sedlo Javorina – Polom a späť.

Dĺžka:14 km Čas:4 hod Stúpanie:584 m Klesanie:584 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Stráňavy, Strečno
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Stráňavy - Stráňavy, horáreň - Sedlo Javorina - Polom a späť

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava