Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ

Orava

Veľmi pekná a hlavne tichá cyklotrasa z Trstenej cez Suchú Horu až do mesta Nowy Targ v Poľsku. Vybudovali ju na bývalom telese zaniknutej železničnej trate. Na trase sa nachádza niekoľko zastávok s lavičkami a posedením, ktoré sú rozmiestnené približne v rozostupoch 3 až 5 km. Celý čas budete sledovať úžasný výhľad na Vysoké a Západné Tatry. Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ je očarujúca.

Chodník pre cyklistov je v celej dĺžke vyasfaltovaný. Smerom z Oravy na Poľsko je trasovaný väčšinou mimo obce. Po celý čas budete prekonávať len mierne stúpanie.

Cyklotrasa Trstená – Suchá Hora – Nowy Targ

Cyklotrasa z Trstenej prechádza cez Suchú Horu a končí v Nowom Targu

Cyklotrasa Trstená – Suchá Hora – Nowy Targ prechádza po slovenskej časti v dĺžke 14 kilometrov väčšinou tichou prírodou, a hlavne, mimo hlavných ciest. Je teda bezpečná aj pre deti. Na niektorých miestach boli na cyklotrase vybudované nové drevené mosty na pôvodných základoch starých železničných.

Celkovo prejdete nenáročnú trasu a náročnosť si zvolíte podľa prejdenej dĺžky. Podľa možností si ju môžete naplánovať celú, alebo prejsť aspoň jej slovenskú časť.

Na celom úseku je len jeden zdroj vody, a tým je oddychové miesto Liesek – kaplnka. Nachádza sa takmer na začiatku cyklochodníka za Trstenou, nad obcou Liesek.

Cyklochodník Trstená – Nowy Targ
Cyklotrasa Trstená – Suchá Hora – Nowy Targ

Z histórie železnice

Po ceste môžete pozorovať aj pozostatky železničných stavieb, už zaniknutých budov, ktoré zostali ako memento dávnych čias. Posledný vlak po zaniknutej trati prešiel 22. septembra v roku 1971.

Ako sa sem dostať?

Cyklotrasa začína v meste Trstená na ulici SNP, pri moste cez rieku Oravica a končí v Nowom Targu. Nástup na trasu je možný aj pri cestnom viadukte TU. Pôjdete po trase: Trstená, Krakovská ul. (most cez Oravicu) – Suchá Hora, stanica – Podczerwone – Czarny Dunajec – Nowy Targ.

Na Cyklotrasu sa môžete tiež napojiť z obcí Liesek, Vitanová, Hladovka, Suchá Hora, Chochołów.

Stiahnite si celú trasu v GPX formáte

Priamo TU

Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ

Parkovanie a verejná doprava

Väčšie bezplatné parkovisko nájdete za žel. stanicou v Trstenej na ulici Železničiarov. Vlakom prídete zo smeru Kraľovany, Dolný Kubín, Tvrdošín, vystúpite na konečnej stanici Trstená.

Kam v okolí?

Navštívte tiež Rozhľadňu Borová nad Tvrdošínom, Sochu Ježiša Krista nad obcou Klin, alebo pokorte najsevernejšiu Babiu Horu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Trstená – Nowy Targ a späť.

Decathlon - Turistika

Dĺžka:
80 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
270 m
Klesanie:
270 m
Lokalita Orava
Náročnosť stredná
Prístupový bod Trstená
Trasa Trstená - Suchá Hora - Nowy Targ a späť
Občerstvenie Penzión Rosnička Tutto Bene Pizzeria Roháč
Súbor GPX stiahnuť